0
 x 

سبد خرید شما خالی است.

مراقبت و نگهداری از استخر کاری نیست که بتوانیم آن را نادیده بگیریم. بعد از برنامه‌ریزی فراوان برای ساخت استخر، اکنون می‌خواهیم از زیبایی، ایمنی و پاکیزگی آن لذت ببریم. بهترین کار این است که مراقبت و نگهداری از استخر را در برنامه‌ی هفتگی و ماهانه قرار دهیم.

فصل شنا و استخر کم‌کم از راه رسیده و باید بیشتر از قبل به فکر مراقبت و نگهداری از استخر باشیم. داشتن استخر روباز خصوصی بسیار سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز است؛ پاک‌سازی سطح آب از برگ و زباله و کف استخر بسیار مهم است. استخر ما هر شکل و اندازه‌ای داشته باشد، تاثیری در روش نگهداری آن نخواهد داشت. برای خواندن چند نکته‌ی مهم درباره‌ی نگهداری از استخر با بلاگ «کشاورزی منتخب» همراه شوید.

جمع کردن برگ و زباله‌ها از سطح آب

یکی از موارد نگهداری روزانه و هفتگی از استخر، استفاده از جاروی اسکیمر دستی استخر است. بهتر است از جاروی دسته‌بلند استفاده کنیم تا به‌راحتی همه‌ی برگ‌ها، حشره‌ها و هر چیزی که روی آب شناور، جمع آوری کنیم.

بهتر است تا زباله‌های روی آب ته‌نشین نشده و به کف استخر نرسیده‌اند، آنها را با توری جمع کنیم. اگر کوتاهی کنیم، به جلبک تبدیل می‌شوند و بعد تمیز کردن آن سخت‌تر خواهد شد.

اغلب در محوطه فضای سبز درخت هم کاشته شده. چنان‌چه موقع مناسب هرس درختان را فراموش نکنیم، برگ کمتری از درخت روی زمین و در آب استخر می‌ریزد.

اگر روزانه چند دقیقه زمان‌مان را به جمع کردن زباله‌های روی آب استخر اختصاص دهیم، آب پاکیزه و درخشان خواهد ماند. ضمن این‌که احتمال گیر کردن زباله‌های درشت مانند برگ، در سیستم فیلتر، کمتر می‌شود.

تمیز کردن رسوب دیواره‌

هر استخرداری به ست نظافت استخر نیاز دارد. دیواره‌های استخر به‌مرور رسوب می‌گیرند و لازم است با فرچه تمیز شوند. نردبان استخر، سرسره‌ و وسایل دیگر هم به نظافت نیاز دارند. از این‌رو،‌ نظافت هفتگی دیواره‌ی استخر برای حفظ سلامتی شناگران ضروری‌ست.

۱- تمیز کردن استخر با جاروی دستی

جاروی اسکیمر دستی استخر، دسته‌ی بلندی دارد که بیرون از استخر قرار می‌گیرد. این جارو به بخش مکنده‌ی پمپ فیلتراسیون وصل می‌شود. اگر به‌دنبال ارزان‌ترین اسکیمر استخر باشید، باید سراغ مدل دستی آن را بگیرید. برای استفاده از این جارو، باید زمان کافی و توان بدنی داشته باشید.

۲- تمیز کردن استخر با جاروی اتوماتیک

پس از این‌که سطح آب استخر و دیواره‌های آن را با توری و فرچه پاک کردیم، می‌توانیم از جاروی اسکیمر اتوماتیک یا نیمه‌ اتوماتیک بهره ببریم. سه نوع جاروبرقی برقی در بازار موجود است.

  • جارو اسکیمر رباتیک: این جارو از مدل‌های پرطرفدار به‌شمار می‌رود و از لحاظ مصرف انرژی به‌صرفه است. اگرچه قیمت بالایی دارد، مستقل از سیستم فیلتراسیون  و پمپ موجود در استخر کار می‌کند. بعضی از مدل‌های این جاروی تمام اتوماتیک، کنترل از راه دور دارند. همچنین نرم‌افزار این اسکیمر قابل‌برنامه‌ریزی‌ست. گوشه‌وکنار و سطح‌های مختلف استخر را به‌خوبی تمیز می‌کند و دیواره‌ها را از قلم نمی‌اندازد.
  • جارو اسکیمر تحت فشار: برای این که درست کار کند به پمپ استخر و معمولا یک پمپ تقویت‌کننده‌ی اضافه نیاز دارد. این کار جریان آب را افزایش می‌دهد، اما هزینه‌ی انرژی را هم بالا می‌برد. جارو اسکیمر تحت فشار در مقایسه با مدل رباتیک ارزان‌تر است. اما هزینه‌ی تقویت‌کننده‌ی پمپ را هم باید درنظر گرفت. جاروی تحت فشار زباله‌های جمع‌آوری‌شده را در محفظه‌ی مخصوص خود می‌ریزد. این نوع اسکیمر برای جمع‌آوری زباله‌های درشت، مناسب‌ترند و اغلب کف را بهتر از دیواره‌ی استخر تمیز می‌کنند.
  • جارو اسکیمر مکنده: اگر اسکیمر دستی را به‌حساب نیاوریم، مکنده ارزان‌ترین مدل جاروست. این جارو به بخش مکنده پمپ استخر متصل می‌شود. زباله‌های جمع‌آوری شده را درون فیلتر می‌ریزد. این مدل جاروی اسکیمر استخر می‌تواند باعث فرسودگی فیلتر یا پارگی آن شود. قیمت مناسب این جارو باعث شده موردتوجه افرادی باشد که بودجه‌ی محدودی دارند، اما زمان و توان استفاده از اسکیمر دستی را ندارد.

تمیز کردن فیلتر

فیلتر تمیز تاثیر مستقیمی بر گردش آب و پیشگیری از سبز شدن آب دارد. میلیون‌ها ذره‌ی ریز در آب وجود دارند که با گذر از فیلتر به آن می‌چسبند. جمع شدن ذرات ریز باعث کندی کار پمپ استخر می شود. فیلتر پمپ انواع مختلفی دارد، اما همگی در یک مورد مشترک هستند؛ یعنی تمیز کردن به‌موقع فیلتر. زمان مناسب برای تمیز کردن آن هفته‌ای یک بار است.

بررسی سطح PH

میزان PH معیاری برای اندازه‌گیری اسیدیته‌ی آب است. PH در دامنه‌ی ۰ تا ۱۴ تعریف شده. عدد ۰ تا ۷ اسیدیته‌ی آب را نشان می‌دهد و ۷ تا ۱۴ میزان بازی بودن آن را. PH مناسب آب استخر بین ۲/۷ تا ۶/۷ است.  لازم است این عدد روزانه چک شود، چرا که لوازم آرایشی بدن شناگران مانند کرم و روغن مو می‌تواند این عدد را تغییر دهد.

برهم خوردن سطح مواد شیمیایی آب استخر می‌تواند باعث تحریک چشم و پوست بدن شود. آب باید شفاف و بدون بو باشد. لازم است سختی کلسیم بین ۱۸۰ تا ۲۲۰ ppm و میزان قلیایی بودن آب بین ۸۰ تا ۱۲۰ ppm تنظیم شود.

ثابت نگه داشتن میزان آب

ثابت ماندن سطح آب یکی دیگر از نکته‌های مهم در نگهداری و مراقبت از استخر به‌شمار می‌رود. بهترین حالت این است که سطح آب تا نیمه‌ی اسکیمر یا چربی‌گیر باشد. بهترین زمان بررسی سطح آب، هنگام تمیز کردن سطح آن با توری‌ست.

سخن پایانی درمورد مراقبت و نگهداری از استخر

لذت بردن از استخر زمانی به تجربه‌ی دلپذیر و کامل تبدیل می‌شود که به نکته‌های مراقبت و نگهداری از استخر توجه کنیم. بهتر است کارشناس استخر و همه‌ی متعلقات آن را سالانه بازرسی کند. درصورت وجود نقصی در پمپ، فیلترها، سیستم گرمایش یا سایر وسایل آن، کارشناس به مشکلات رسیدگی می‌کند.

رعایت پاکیزکی آب استخر رابطه‌ي مستقیمی با سلامت شناگران دارد. جمع کردن ذرات ریز و درشت سطح آب و رسوب دیواره و کف آب را به‌کمک اسکیمر انجام می‌دهیم. انتخاب بهترین جاروی اسکیمر استخر بستگی به بودجه‌ی ما دارد. گران‌ترین مدل رباتیک و ارزان‌ترین اسکیمر، جاروی دستی‌ست.

اگر در فکر تجهیز و مراقبت و نگهداری از استخر سر پوشیده یا روباز و نصب تصفیه آب هستید، با کارشناسان ما در «کشاورزی منتخب» تماس بگیرید و از مشاوره‌ی رایگان پیش از ارائه‌ی خدمات بهره‌ ببرید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید