0
 x 

سبد خرید شما خالی است.

 در سال ۲۰۲۲ ترندهای جذابی در طراحی باغچه ویلا و فضای سبز معروف شدند که در این مقاله از «کشاورزی منتخب» می‌خواهیم نگاهی به آنها بیندازیم. خوب است اگر در فکر طراحی باغچه ویلا یا حیاط هستید، نیم‌نگاهی به مدل‌های معروف داشته باشید.

 ۱. طراحی باغ طبیعی

 

به‌نظر می‌رسد یکی از متداول‌ترین سبک‌های طراحی فضای سبز، سبک طبیعی باشد. ایده‌ی اصلی این سبک استفاده از مصالح و وسایل طبیعی‌ست. مصالح از بافت خام و فرآوری‌نشده و به‌رنگ‌های خنثا انتخاب می‌شوند. چراکه قرار است زیبایی طبیعی را بازتاب دهند. گیاهانی را انتخاب می‌کنیم که بومی منطقه به‌حساب می‌آیند و هنگام هرس تلاش می‌کنیم ظاهر بکر به آنها ببخشیم.

۲. طراحی به‌سبک کم کربن

 دراین سبک طراحی باغچه کم کربن، گیاهان بومی را برای کاشت انتخاب می‌کنیم، از فروشگاه‌ کشاورزی محلی خرید می‌کنیم و همه‌ی وسایل طراحی باغچه ویلا مانند میز و صندلی، کود و آفتکش‌ را از همان محله می‌خریم.

۳. استفاده از وسایل فلزی

 

یکی از ترندهای طراحی باغچه ویلا و حیاط، به‌کار گرفتن فلز است. در این سبک استفاده از سازه‌های فلزی در انتخاب سایه‌بان، آب‌نما، جعبه‌های کاشت گیاه و دیگر وسایل موجود در محوطه، متداول است. همچنین اغلب آلاچیق با سازه‌های فلزی انتخاب می‌شود.

۴. انتخاب گیاهان مقاوم به خشکی

 

تغییرات آب‌وهوایی باعث شده باغداران بیشتر به شرایط زیست‌محیطی توجه داشته باشند. درحالی‌که آب بسیار باارزش‌تر از پیش شده،‌ کاشت گیاهان مقاوم به کم‌آبی و خشکی، گزینه‌ی درستی‌ست. اغلب گیاهان بومی با آب‌وهوای همان منطقه سازگارند و کمتر به آبیاری فراوان و مداوم نیازمند هستند. ضمن این‌که گیاه بومی زیستگاه حیات وحش طبیعی‌ست و گرده‌افشانی و برای اکوسیستم مفید هستند.

۵. احترام به حیات وحش

 

زندگی ما بر زندگی جانداران اطراف‌مان اثرگذار است. یکی از ترندهای طراحی باغچه ویلا و محوطه فضای سبز در ۲۰۲۲ این بوده که به زندگی جانداران دیگر احترام بگذاریم. در طراحی باغچه به منابع آب، بذر، شهد گیاهان و سرپناه حیوانات محلی توجه داشته باشیم. زمانی‌که دیگر جانداران را درنظر می‌گیریم، پرندگان، پروانه‌ها و حشرات در محوطه‌ی سبز ما آسوده خواهند بود.

۶. خرید چمن مصنوعی

 

نگهداری آسان چمن مصنوعی، این محصول را به یکی از ترندهای امسال تبدیل کرده. چمن طبیعی به مراقبت و آبیاری نیاز دارد. درحالی‌که چمن مصنوعی ارزان‌تر است، و نیازی به آبیاری و مراقبت مداوم ندارد. به همین دلیل، جایگاه محبوبی در طراحی باغچه ویلا و فضای سبز پیدا کرده.

۷. نقش حوضچه در طراحی باغچه

 

اضافه شدن حوض و حوضچه به فضای سبز یکی از ترندهای محبوب دنیا در سال ۲۰۲۲ بوده. صدای آب آرامش‌بخش است و حال‌وهوای دلپذیری به باغچه می‌بخشد. گاهی درنظر گرفتن جزییات، طراحی باغچه‌ی ما را منحصر به‌فرد جلوه می‌دهد.

۸. استفاده از وسایل بازیافتی

 

در راستای توجه به شرایط محیط‌زیست، استفاده از وسایل بازیافتی و پلاستیک‌ یکی دیگر از گزینه‌های محبوب طراحان فضای سبز است. چوب‌ و آجر به‌کار رفته در فضای سبز نو نیست و برای دومین بار مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین،‌ بسته‌بندی مواد غذایی مانند بطری آب‌معدنی یا قوطی‌های مختلف را به‌عنوان گلدان تغییر کاربری می‌دهد.

۹. حذف جداکننده‌ها

 

کنار هم قرار دادن فضای چمن‌کاری، سنگفرش و خاک باغچه، ظاهر طبیعی‌تری به محوطه می‌بخشد. انتخاب سنگ‌های طبیعی هم در این سبک بسیار متداول است.

۱۰. آشپزخانه و اتاق کار در فضای باز

 

صاحبان ویلا و حیاط علاقه‌ی بیشتری به ایجاد فضاهای چندکاره نشان می‌دهند. امسال ایجاد آشپزخانه در حیاط، یا طراحی اتاق کار در فضای باز پرطرفدار بوده. طراحان تلاش می‌کنند فضایی ایجاد کنند که امکانات رفاهی و کاربردی کامل داشته باشد. از این‌رو، طراحی فضایی برای سینک ظرفشویی، باربیکیو، آتشدان یا میز کار و مبل راحتی در فضای باز و در کنار باغچه محبوب شده.

۱۱. کاشت مواد غذایی 

با آغاز پاندمی کویید-۱۹ بعضی‌ها تصمیم گرفتند سبزی‌های متنوعی در باغچه و حیاط خود بکارند. این روند امسال همچنان محبوب بوده و کاشت گیاهان خوراکی پرطرفدار است. می‌توانیم نخودفرنگی، تربچه، کدو، گوجه‌فرنگی، سبزی خوردن و همه‌ی سبزیجاتی را بکاریم که نگهداری آسانی دارند و زود رشد می‌کنند. به‌نظر می‌رسد باغچه عمودی، گلدان‌های جعبه‌ای بزرگ و باغچه‌های سبزی در کنار فضای سبز به پای ثابت باغچه‌ها تبدیل می‌شود.

۱۲. طراحی باغچه به سبک روستیک

 

پس از این‌که اخیرا سبک روستیک توانست طرفداران زیادی در طراحی داخلی پیدا کند، اکنون طراحی باغچه ویلا و محوطه‌ها را تحت‌تاثیر قرار داده. تجهیزات قدیمی یا استفاده‌شده‌ی باغچه، دیوارهای آجری و صندلی‌های قدیمی باغچه خیلی راحت با سبک روستیک هماهنگ می‌شود و حال‌وهوای روستایی به محوطه می‌بخشند.

۱۳. آتش‌دان برای داشتن حیاطی دنج

 

یکی از محبوب‌ترین ترندهای طراحی باغچه ویلا در ۲۰۲۲ اضافه شدن آتش‌دان و شومینه‌ی هیزم‌سوز به فضای باز است. همچنین، سقف‌ شیشه‌ای یا برزنتی و برپا کردن پاسیو در بخشی از حیاط پرطرفدار است. وجود آتش‌دان در کنار میز و صندلی یا وسط سرویس مبل مناسب فضای باز، حس دنج و خانگی به‌ فضا می‌بخشد.

۱۴. گل‌های کوکب، مینا و آفتابگردان

 

اضافه شدن گل به گیاهان ثمرده یا تزیینی، حال‌وهوای بسیار جذابی به باغچه می‌بخشد. امسال گل‌های کوکب، آفتاب‌گردان، مینا و مینای چینی یا ستاره‌ای پرطرفدارترین گل‌های باغچه و ویلا هستند. این گل‌ها در اندازه‌های مختلف و رنگ‌های صورتی، بنفش، زرد و نارنجی، فضای ویلا و حیاط را پر از انرژی و حس خوب می‌کنند. کوکب در اواخر تابستان و ابتدای پاییز گل می‌دهد و با تقسیم غده یا قلمه‌ی آن تکثیر می‌شود.

ابتدای پاییز یکی از زمان‌های مناسب کاشت گل میناست. این گیاه ۳ تا ۴ سال گل می‌دهد. آفتاب‌گردان هم گیاهی ۳ ساله‌ است و درمقابل خشکی خوب مقاومت می‌کند.  

شما کدام سبک طراحی باغچه ویلا و فضای سبز را بیشتر می‌پسندید؟ برای طراحی فضای سبز، خرید بذر یا مشاوره درمورد باغداری با ما در «کشاورزی منتخب» همراه شوید!

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید