0
 x 

سبد خرید شما خالی است.

چیزی به آغاز سرمای زمستان نمانده و اگر در فکر آماده کردن باغچه برای پاییز باشیم، باید همین امروز دست به‌کار شویم. پاییز زمان مناسبی برای کاشت گیاهان سرمادوست به‌شمار می‌رود. با انجام مراقبت‌های لازم و کاشت گیاهان مناسب، باغ و باغچه‌ما فصل پرباری را پشت سر خواهند گذاشت. در این نوشته از بلاگ مجتمع مهندسی «کشاورزی منتخب» از راه‌های آماده کردن باغچه برای پاییز نوشته‌ایم.

آماده کردن باغ برای پاییز

 

همان‌طور که در پایان فصل سرما، باغ و باغچه را برای بهار و تابستانی پرثمر آماده می‌کنیم، پاییز هم زمین کشاورزی را برای فصلی پرمحصول و گیاهانی شاداب آماده‌سازی خواهیم کرد. بعضی گیاهان با سرما سازگارند و شرایط مرطوب و بارندگی را می‌پسندند.

۱. ایجاد فضای کافی

 

لازم است پیش از رسیدن پاییز، فضای کافی برای کاشت گیاهان مناسب سرما درنظر بگیریم. برای مثال، پس از برداشت محصول در تابستان، بستر آن را برای کاشت گیاهی دیگر در پاییز خالی می‌گذاریم. بهتر است گیاهان مناسب فصل گرما را کنار هم کاشته و گیاهان سرمادوست مانند نخودفرنگی، تربچه و پیازچه را کنار هم بکاریم.

۲. جمع‌آوری بذرها

 

پاییز فصل مناسبی برای جمع‌آوری بذر موروثی گیاهان است. بذر را از میوه‌هایی جدا می‌کنیم که روی گیاه می‌رسند یا خشک می‌شوند. گیاهان و گل‌های سالم و شاداب را برای جمع‌آوری بذر انتخاب می‌کنیم. زمانی که میوه را در آب خیس می‌کنیم،‌ دانه‌های ضعیف روی آب شناور می‌شوند. بذر مرغوب سنگین است و روی آب نمی‌آید. بذرها را جمع‌آوری و خشک می‌کنیم. سپس در محیط تمیز، خشک و خنک نگه می‌داریم.  

۳. جدا کردن گیاهان مرده

 

گیاهان مرده، چمن پژمرده و شاخه‌های خشک را جدا می‌کنیم و دور می‌اندازیم. میوه‌هایی که روی خاک ریخته، باید جمع‌آوری شوند. سپس همه را برای تهیه‌ی کمپوست نگه می‌داریم. علف‌های هرز را از ریشه می‌کنیم و دور می‌ریزیم. بهتر است این کار را با دستکش باغبانی انجام دهیم.

۴. هرس گیاهان

 

باتوجه به شرایط آب‌وهوایی منطقه، در زمان مناسب گیاهان را هرس می‌کنیم. مراقب نشانه‌های بیماری و آفات گیاهی هستیم. همه‌ی شاخه‌ها و برگ‌های آسیب‌دیده را جدا می‌کنیم.

۵. انجام آزمایش خاک

 

آزمایش خاک یکی از اقدام‌های مهم در جهت داشتن باغ و باغچه‌ی پرمحصول و سلامت است. با کمک گرفتن از کارشناس کشاورزی،‌ خاک را آزمایش می‌کنیم. در این آزمایش معمولا میزان فسفر، پتاسیم، مواد آلی و PH خاک اندازه‌گیری می‌شود. پس از انجام آزمایش خاک، کارشناس به ما می‌گوید چه تصمیمی برای خاک کشاورزی مناسب‌تر است. اغلب سبزیجات PH کمی اسیدی یعنی بین ۶ و ۷ را می‌پسندند. برای اسیدی کردن خاک،‌ گوگرد،‌سولفات آلومینیوم یا سولفات آهن اضافه می‌کنیم. برای بازی کردن آن،‌ از سنگ آهک یا آهک پودری بهره می‌بریم. درصورتی که خاک از PH مناسب و متعادل برخوردار است،‌ گیاهان را متناسب با PH خاک انتخاب می‌کنیم.

۶. زیرورو کردن خاک 

لازم است خاک را با چنگک یا ابزار مشابه کمی زیرورو کنید تا هوا بخورد. عبور ماشین‌آلات از روی خاک یا راه رفتن، باعث فشرده شدن لایه‌های خاک می‌شود. برای این‌که گیاه ریشه دهد و مواد مغذی کافی از خاک کشاورزی دریافت کند، هر سال در پاییز لایه‌های خاک را زیرورو می‌کنیم.

۷. تقویت خاک با کوددهی

 

پس از زیرورو کردن خاک، حدود ۲ و ۵ تا ۵ سانتی‌متر کمپوست روی خاک می‌ریزیم. با تقویت خاک به رشد گیاهان در طول پاییز و زمستان کمک خواهیم کرد. در این کار،‌ نتیجه‌ی آزمایش خاک را هم درنظر می‌گیریم. می‌توانیم به‌جای کمپوست،‌ کود شیمیایی موردنیاز گیاه را انتخاب کنیم.

 ۸. پیش‌بینی یخبندان

 

یکی از مهم‌ترین مراحل آماده کردن باغچه برای پاییز، برنامه‌ریزی برای حفاظت از گیاهان در زمان یخبندان است. آب و هوای پاییز در مناطق مختلف و حتا در سال‌های مختلف،‌ یکسان نیست. از آذر تا بهمن احتمال یخبندان وجود دارد. می‌توانیم ردیف گیاهان را بپوشانیم. برای این کار از کاورهای مختلفی می‌توان استفاده کرد، مانند کاور پلاستیکی. اگر در باغبانی تازه‌کار باشیم،‌ می‌توانید از کارشناس کشاورزی کمک بگیریم.   

۹. بررسی سیستم آبیاری

 

برای آماده کردن باغچه در پاییز،‌ سیستم آبیاری خودکار را خاموش می‌کنیم. اگر آب باران را برای آبیاری جمع‌آوری می‌کنیم، توجه می‌کنیم که منبع‌ها خالی و آماده‌ی ذخیره‌ی آب باران باشند.

۱۰. محوطه‌ی چمن‌کاری 

برگ‌های پاییزی که روی چمن می‌افتند، ممکن است لایه‌ی ضخیمی ایجاد کنند که تحملش برای چمن راحت نباشد. بهتر است مراقب علف‌های هرز باشیم. علف هرز،‌ قاصدک، شبدر و دیگر علف‌های هرز با کاهش دما در پاییز تکثیر می‌شوند. خوب است تیغه‌ی ماشین چمن‌زنی را بالاتر تنظیم کنیم و چمن را بلندتر نگه داریم. بلندتر بودن چمن به دوام بیشتر آن در سرما کمک می‌کند.

۱۱. استفاده از علف‌کش 

 

بعضی کارشناسان پیشنهاد می‌کنند سالی دو بار از علف‌کش بهره ببرید. خرید علف‌کش در پاییز کمک می‌کند از شر علف‌هایی که بذر آنها از تابستان باقی مانده، راحت شویم. ضمن این‌که در بهار با علف هرز کمتری روبه‌رو خواهیم بود.

۱۲. کمک گرفتن از مالچ

 

اگر از تابستان مالچ باقی مانده، می‌تواند در بسترهای تازه‌ی کشت مورد استفاده قرار گیرد. همچنین می‌توانیم از مالچ بیشتری برای حفاظت از گیاهان بهره ببریم. کاه یک مالچ طبیعی عالی برای سبزیجات است. کاه سبک است و راحت جابه‌جا می‌شود. برگ خشک در باغچه فراوان است. کافی‌ست آنها را خرد کنیم و روی سبزیجات بریزیم. البته لازم است برگ‌ها را خیس کنیم که در باد حرکت نکنند.

سخن پایانی

 

آماده کردن باغچه برای پاییز کمک می‌کند محصول پرباری را در پایان زمستان برداشت کنیم. همچنین خاک سالم و آماده برای کاشت بهاره خواهیم داشت. با بررسی گیاهان چند ساله، گیاهان بیمار را جدا یا درمان می‌کنیم. به‌ویژه که بسیاری از درختان در پاییز بدون برگ هستند و راحت‌تر می‌توانیم علائم بیماری را پیدا کنیم. همچنین،‌ با بررسی وضعیت خاک،‌ انجام آزمایش خاک و اضافه کردن مواد آلی موردنیاز، خیال کشاورز از خاک مرغوب، آسوده خواهد شد.

اگر شما هم در فکر آماده‌سازی باغ و باغچه برای پاییز هستید،‌ روی کمک کارشناسان ما در مجتمع مهندسی «کشاورزی منتخب» حساب کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید